Lab Coats and Jackets
Choose from the following types of lab coats:
• General purpose
• Controlled environments
• Chemical resistant
• Heat and fire-resistant
To help ensure maximum protection, lab coats and jackets should be selected based on the specific hazards and requirements of the work environment. Regulatory compliance details can be obtained at the individual product level.
Filtered Search Results
Red Kap™ Light Blue Lab Coats with Exterior Pocket
Lab coat features a left chest pocket with pencil stall and two lower pockets for convenient storage of writing utensils, small tools, and personal items.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | Sewn |
| Color | Light Blue |
| Material | Polyester,Cotton |
| Gender | Men's |
| Closure Type | Buttons |
| Finish | Wrinkle Resistant |
| Sterility | Non-sterile |
VAI Mitcool 1700 MP Cleanroom Lab Coats
MP lab coats are constructed of a non-woven, microporous, coated material and provide protection in controlled environments.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Seam Type | Bound |
| Barrier Retention | 0.45 μ |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ASTM F903-96, ASTM F1407-96 |
| Closure Type | Zipper |
| Sterility | Sterile |
West Chester Economy Polypropylene Lab Coat
Standard weight polypropylene lab coat protects against dry particulates and worn when full coverage is not necessary.
| Resistance | Dust |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Construction | Polypropylene |
| Seam Type | Serged |
| Color | White |
| Model | 3514 |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Manufacturing, Pharmaceuticals, Cleaning, Laboratories |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 2 |
West Chester Spunbond Polypropylene Lab Coat
Standard weight lab coats offer breathability and durability. Choose open wrists or elastic wrists style.
| Resistance | Dust |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
Red Kap™ Women's Navy Button-Front Lab Coats
Women's poly cotton lab coat features a button-front with side vents to access clothing underneath.
| Resistance | None |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Construction | Sewn |
| Length (Metric) | 97.2 cm |
| Color | Navy |
| Length (English) | 38.3 in. |
| Material | Polyester,Cotton |
| Gender | Women's |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Buttons |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Bulwark™ Unisex Royal Blue FR Concealed Snap Front Nomex Lab Coat
Flame resistant concealed snap-front lab coat with exterior pockets.
| Resistance | Flame |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Construction | Sewn |
| Color | Royal Blue |
| Material | Nomex Aramid, Aramid Fiber, Other |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Buttons |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 4 |
Bulwark™ FR Concealed Snap Front Nomex Lab Coats
Comprised of 93% Nomex™ Aramid, 5% Kevlar™ Aramid and 2% other fibers
| Color | Royal Blue |
|---|---|
| Material | Nomex Aramid,Dupont™ Kevlar™ aramid fibers |
| Certifications/Compliance | NFPA 2112 |
| Gender | Men's |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Lapel |
| No. of Pockets | 3 |
Red Kap™ Men's Red Lapel Counter Coats
Men's poly cotton lapel counter coat offers a professional appearance with exterior pockets and button closure.
| Resistance | None |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Construction | Sewn |
| Color | Red |
| Material | Polyester,Cotton |
| Gender | Men's |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Buttons |
| Sterility | Non-sterile |
Bulwark Women's FR/CP Lab Coat
Flame resistant/chemical protective lab coat brings together the latest innovations in lab safety to protect wearers against multiple hazards.
| Resistance | Flame,Chemicals |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Color | Royal Blue |
| Material | Aramid Fiber |
| Certifications/Compliance | Category 1, NFPA 2112 |
| Gender | Women's |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Lay-down |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Bulwark™ Unisex Navy FR Concealed Snap Front Lab Coats
Flame resistant concealed snap-front lab coat with exterior pockets.
| Resistance | Flame |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Construction | Sewn |
| Arc Flash Rating | 8.7 Calories/cm2 |
| Material | FR Cotton,Nylon |
| Certifications/Compliance | NFPA 2112 |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 4 |
Red Kap™ Men's Long Sleeve Counter Coats, White
Professional blazer-style counter coat features two lower pockets and a left chest pocket for convenient storage.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Length (Metric) | 78.1 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 30.75 in. |
| Material | Polycotton |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Buttons |
| Finish | Pre-cure Durable Press |
| Collar Type | Notched Lapel |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Red Kap™ Men's Lapel Counter Coats
Men's professional counter coat features spacious pockets for storage of tools and personal items. Blazer style available in sizes x-small through 4x-large.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | Polyester, Combed Cotton |
| Length (Metric) | 76.2 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 30 in. |
| Material | Cotton,Polyester |
| Gender | Men's |
| Closure Type | Buttons |
| Finish | Pre-cure Durable Press |
| Collar Type | Notched Lapel |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Red Kap™ Unisex ESD Anti-Static Counter Jackets
Counter jacket meets ANSI/ESD STM 2.1-2013 standards and features a five-gripper front as well as adjustable gripper sleeves with grounding snaps.
| Resistance | Static |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Length (Metric) | 83.82 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 33 in. |
| Material | Polyester,Carbon-modified Nylon |
| Certifications/Compliance | ESD STM21-1997 |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Notched Lapel |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Red Kap™ Women's Lapel Counter Coats
Counter coat has blazer styling with a rounded front hem and a lined collar with notched lapel.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | Polyester, Combed Cotton |
| Length (Metric) | 76 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 30 in. |
| Material | Cotton,Polyester |
| Gender | Women's |
| Closure Type | Buttons |
| Finish | Pre-cure Durable Press |
| Collar Type | Notched Lapel |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Red Kap™ Men's Navy Lapel Counter Coats
Men's poly cotton blazer-style lapel counter coat with exterior pockets offers a professional appearance.
| Resistance | None |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Construction | Sewn |
| Length (Metric) | 76.2 cm |
| Color | Navy |
| Length (English) | 30 in. |
| Material | Polyester,Cotton |
| Gender | Men's |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Buttons |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |